Turizm Master Planı Çalıştayları Edirne ile Başladı - 16.4.2012  

Turizm Master Planı Çalıştayları Edirne ile Başladı

Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Bölgesi Turizm Master Planı çalışmaları kapsamında Edirne’de bir turizm çalıştayı düzenledi. 13 Nisan 2012 Cuma günü 9:30-17:00 saatleri arasında gerçekleşen çalıştaya Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu ile turizm konusunda faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra turizm tesisleri işletmecileri katılım gösterdi.
 

Turizm Master Planı çalışmalarına tam hızla devam eden Trakya Kalkınma Ajansı, planın katılımcı bir anlayışla hazırlanması amacıyla organize edilen turizm çalıştaylarının ilkini Edirne’de düzenledi. Çalıştayda katılımcılar Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğretim üyeleri ve Trakyaka uzmanlarının moderatörlüğünde Edirne’nin turizm önceliklerini tartıştılar.
 

Edirne’de turizmin gelişimini olumlu ve olumsuz yönde etkileyen unsurların masaya yatırıldığı çalıştay, Trakyaka Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün’ün konuşmasıyla başladı. Üstün konuşmasında Trakya Bölgesi’nin sanayi ve tarım-hayvancılık konularında gelişmiş bir bölge olduğunu, ancak turizmde en az bu alanlardaki kadar potansiyel bulunmasına karşın bunun yeterince değerlendirilemediğini belirtti. Bölgenin turizm potansiyelinin iyi değerlendirilmesi için master planın önemli bir rehber olacağını söyleyen Üstün, planın katılımcı bir anlayışla hazırlanabilmesi için bu çalıştayın önemini vurguladı.
 

Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner’in turizmin yerel öncelikler ve talepler doğrultusunda kurgulandığı ölçüde gelişeceğine dikkat çektiği konuşmasının ardından çalıştayın yöntemi hakkında kısa bilgiler verildi. Daha sonra 10 kişilik gruplara ayrılan katılımcılar Edirne’nin turizm önceliklerinin belirlenmesine yönelik fikirlerini sundular. Gün boyu süren çalıştayda ortaya konan tespit ve görüşler çalıştay sonunda tüm katılımcılarla paylaşılırken çalıştayların diğer bölge illerinde de yapıldıktan sonra nihai değerlendirmelerin master plana yansıtılacağı ifade edildi.   

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.