Trakya’nın Turizm Stratejisi Belirleniyor - 29.6.2011  

Trakya’nın Turizm Stratejisi Belirleniyor

Trakya Bölgesi Turizm Master Planı ön toplantısı Trakya Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi´nde yapıldı. Turizmle ilgili kuruluşların katılımı ile bölgede turizmin mevcut durumu ve bundan sonraki süreçte Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ´da daha ileri bir seviyeye getirilmesi için neler yapılabileceği görüşüldü.
 

Turizm Master Planı toplantısına Kırklareli Vali Vekili Volkan Köksal ve Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin’in yanı sıra Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan, Trakya Kalkınma Ajansı Planlama ve Programlama Koordinasyon Birimi Başkanı Mehmet Karaman, Ajans uzmanı Necmi Gündüz,  Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kaplan Uğurlu, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tuğba Kipar, Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Altaş, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit ve turizmle ilgili kurumların temsilcileri katıldı.
 

Kırklareli Vali Yardımcısı Volkan Köksal, turizmle ilgili kuruluşların ve görevleri itibariyle kendilerinin turizm konusunda bir takım faaliyetler yaptıklarını belirterek "Bu kadar geniş katılımlı bir sektörde ortak paydayı maksimum kılabilmek için koordineli bir yapıda çalışmak gerekiyor. Trakya´da Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ da bir bütündür. Yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğümüz için Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu´nun başlattığı bu hareketin içinde bulunuyoruz. Amacın hâsıl kılınmasına bugünden başlayarak katkıda bulunmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 
 

Trakya Bölgesi Turizm Master Planı toplantısı Vali Yardımcısı Köksal’ın konuşmasının ardından Trakya Kalkınma Ajansı Planlama ve Programlama Koordinasyon Birimi Başkanı Mehmet Karaman’ın sunumuyla devam etti. Karaman katılımcılara dünyadaki turizm master planları hakkında bilgiler verdikten sonra ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023’ konulu bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Toplantı bölgenin turizm stratejisi belirleme çalışmalarına dair yol haritasının katılımcılar müzakeresi ile son buldu.

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.