TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor - 29.5.2012  

TRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarını Sürdürüyor

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2011 yılı Ekim ayında başlattığı ilçe vizyon ve gelişim stratejisi çalıştayları serisi Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi İlçesi ile devam etti. 16 Mayıs 2012 Çarşamba günü Marmara Ereğlisi Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen çalıştaya kamu kurumu temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.
 

Önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Perinthos Antik Şehri ile büyük bir turizm potansiyeli taşıyan, geniş tarım ve sanayi alanlarıyla gelişmeye açık Marmara Ereğlisi İlçesi’nin sorunları ve gelişim stratejileri TRAKYAKA’nın organizasyonunda masaya yatırıldı. Ajans koordinasyonu ile düzenlenen çalıştayda katılımcılar ilçenin gelişiminin turizm, tarım ve sanayi üçgenine dayandığını belirttiler. Marmara Ereğlisi merkez ilçenin altında yer alan antik şehir dolaysıyla sit alanı olarak ilan edilmiş olmasının gelişim üzerindeki olumsuz etkilerinin diler getirildiği çalıştayda altyapı sorunlarına özellikle dikkat çekildi. Sultanköy ve Yeni Çiftlik beldeleri ile Çeşmeli, Yakuplu ve Türkmenli köylerindeki altyapı eksikleri üzerinde durulurken bu eksiklerin yanı sıra ilçede doğalgaz altyapısının olmamasının ve sit alanı mevzuatı yüzünden binalarda yenileşme yapılamamasının yaşam standardını düşürdüğü ifade edildi.
 

İstanbul-Tekirdağ karayolu üzerinde bulunan ve turizm açısından büyük potansiyele sahip olan ilçenin bunu yeterince değerlendiremediğinin belirtildiği çalıştayda turizm, sanayi, tarım ve hayvancılığın Marmara Ereğlisi özelinde uygun bir planlama ile ele alınması gereği vurgulandı. Çalıştayda Çorlu ve Çerkezköy gibi önemli sanayi merkezlerine yakınlığının ve planlanmış büyük sanayi alanlarına sahip olmasının ilçe için önemli bir lojistik avantaj olduğu dile getirildi. İlçede tarım ve hayvancılığın sanayi ile uyum içinde nasıl gerçekleştirilebileceği konusu tartışılırken son dönemde ilçede geleneksel tarıma alternatif olarak meyveciliğin başlatıldığı ve özel bir firma tarafından kurulan soğuk hava deposunun sağladığı imkanlar ile meyveciliğin gelişme potansiyelinin yüksek olduğu belirtildi.
 

Çalıştayda geçmiş yıllarda balıkçılığın ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu Marmara Ereğlisi’nde bu faaliyetin günümüzde sit alanı mevzuatı nedeniyle yasal izinlerin alınamamasından dolayı sekteye uğradığı ifade edildi. Marmara Ereğlisi ile Tekirdağ arasındaki deniz kıyısının antik dönemlerden Roma dönemine kadar şarap ticaretinde önemli bir yol olarak kullanıldığının hatırlatıldığı çalıştayda, bu yol üzerinde birçok batık geminin bulunması nedeni ile ilçede bir su altı müzesi kurulabileceği ve dalış turizminin geliştirilmesi için çalışılabileceği ifade edildi. Marmara Ereğlisi İlçe Vizyon Çalıştayı’nın sona ermesinin ardından Trakya Kalkınma Ajansı’nın bir sonraki ilçe çalıştayını 31 Mayıs Perşembe günü Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde gerçekleştireceği açıklandı.

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.