Trakyaka Bölge Tarımını Antalya’da Tanıttı - 24.2.2012  

Trakyaka Bölge Tarımını Antalya’da Tanıttı

Trakya Kalkınma Ajansı, Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi’ne katılarak sektör temsilcilerine Trakya Bölgesi’nin tarım potansiyelini tanıttı. 15-19 Şubat tarihlerinde Antalya’da düzenlenen kongrede tarımsal üretim, gıda üretimi, gıda güvenliği, tüketim, tarımsal girdi ve tedarik konularında çalışan çok sayıda uzman ve bilim insanı bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundu.

Tarım Federasyonu’nun organizasyonu ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyelerinin desteği ile düzenlenen ‘Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi’ 65 ülkeden gelen akademisyen, bürokrat ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla Antalya’da gerçekleşti. Kongreyi Kalkınma Bakanlığının yanı sıra Güney Marmara, Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz ve İpekyolu Kalkınma Ajansları da takip etti. Katılımcılar arasında bilimsel ve ticari ilişkilerin kurulması ve mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla düzenlenen sempozyumlar, çalıştaylar ve çoklu görüşmelerle geçen kongrede Trakya Kalkınma Ajansı da iki uzman personeli ile hazır bulundu.

Ülkemizin gıda ve tarımsal üretimdeki potansiyelinin, alt yapısının, insan kaynağının ve teknik düzeyinin masaya yatırıldığı kongrede Trakyaka uzmanları bölgenin alandaki potansiyeli hakkında katılımcılara çeşitli bilgiler sundu. ‘Tarımsal Üretimde Ülke Referansları’ oturumunda ‘Trakya Kalkınma Ajansı ve Tarım’ başlıklı sunum gerçekleştirilirken, ‘AB’de Tarım ve Kırsal Kalkınmada Yerel Yönetimlerin Rolü’ isimli oturumda ise Trakya Kalkınma Ajansı’nın mali destekleri ile ilgili bilgiler verildi. Trakyaka, bölge tanıtımı konusundaki görevini ise, Trakya’nın sahip olduğu tarım potansiyelini kongre süresince dijital poster aracılığıyla katılımcılara ileterek yerine getirdi.

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.