Trakya Kalkınma Ajansı ve TEB bölgenin girişimcililik endeksini yükseltecek - 25.8.2015  

Trakya Kalkınma Ajansı ve TEB bölgenin girişimcililik endeksini yükseltecek

Trakya Bölgesi’nin girişimcilik ortalamasını Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ‘Danışman Banka’ TEB ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında işbirliği protokolü imzalandı. 25 Ağustos Salı günü Kırklareli’de gerçekleştirilen imza törenine, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu, üniversite rektörleri,TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, Trakya’da bulunan ticaret ve sanayi odası başkanları ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın bölgedeki paydaşları olan ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler, teknoparkların da güçbirliğine eşlik ettiği Yeni İşim Girişim Programı ile, Trakya Bölgesi’nde katma değeri yüksek girişimciliğin geliştirilerek bölgede girişimciliğin kariyer planlaması olarak kabul edilmesi amaçlanıyor.

Program kapsamında TEB, geleceğin girişimcileri potansiyeli taşıyan anlaşmalı üniversitelerdeki öğrencilerin özel olarak eğitileceği Lets Up Programı’nı hayata geçiriyor. Program kapsamında girişimciler iş fikirleri ve projelerin ticarileşmesi için ihtiyaç duyduğu danışmanlığı alacak, yatırımcı ve müşteriye ulaşmak için ihtiyaç duydukları kilit bilgileri edinecek. Program içerisinden seçilecek girişimciler Silikon Vadisi’ndeki TEB Girişim Evi Noktası’nda işlerini yurtdışında da geliştirme imkanı bulacak. TEB ayrıca gelecek vadeden yenilikçi projelere sahip girişimcilere 500.000 TL’ye kadar finansman desteği sağlayacak.

‘Yeni işim girişim’ diyen Trakyalı girişimciler, tüm paydaşların destekleriyle birlikte gerçekleştirilecek seferberlik sayesinde TRAKYAKA proje Teklif Çağrıları’nı takiben www.trakyaka.org.tr adresi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler.

 

“Trakya Bölgesi’nde girişimcilik hareketi başlatıyoruz”

Trakya Kalkınma Ajansı olarak, TEB ile bölgedeki girişimcilik hareketini başlattıklarını belirten Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “TEB ile birlikte geliştirdiğimiz “Yeni İşim Programı” kapsamında bölgemizin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Program süresince, bölgemizde 30’dan fazla eğitim, seminer, konferans ve panel düzenleyecek, kamu-STK-özel sektör işbirliği ile bölgede inovasyon, Ar-Ge, teknoloji, dijitalleşme, sosyal ve kurum içi girişimcilik kavramlarının yaygınlaşması ve geliştirilmesini sağlayacağız. Oluşturulacak proje pazarlarıyla da girişimcilerin kurum ve kuruluşlara çözüm ortağı olmaları konusunda çalışmalar yapacağız. Paydaşlarımızla ortak hareket ederek hayata geçireceğimiz bu program bölgesel güç birliğinin çok önemli bir ürünü olacak.” dedi.

Trakyalı girişimcilere 500 bin TL’ye varan kredi fırsatı

İmza töreninde konuşan TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz , “TEB olarak, iki yıl önce başlattığımız Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı ile ‘danışman banka’ anlayışımızla girişimcilerimize elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadara her konuda yol gösteriyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte de TEB Girişim Evi çatısı altında kurguladığımız özel eğitim programı ‘LetsUp’ ile Trakya Bölgesi’ndeki girişimcileri destekleyeceğiz. Girişimciliğin temel kavramlarını bilmeyen, yeni ekonominin girişimcilere sunduğu fırsatların farkında olmayan ve girişimcilik ekosistemini henüz tanımayan öğrencilere ulaşarak Trakya Bölgesi’nin girişimcilik endeksini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Danışmanlık deneyimimizi aktaracağımız işbirliği kapsamında, girişimciler eğitim ve seminerler yardımıyla iş planlarını ve projelerini oluşturacak, hızlandırılmış eğitimler ile iş modellerini hayata geçirmek için uzman kişilerle çalışma fırsatı yakalayacak. Gelecek vadeden yenilikçi projelere ise 500 bin TL’ye varan finansman fırsatı sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Protokolün son konuşması Tekirdağ Valisi ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Enver Salihoğlu yaptı. Vali Salihoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Trakya’da cılız kalan girişimciliğe bu programın hareket katacağına inanıyorum. Bu programın içinden geleceğin bilgi toplumunun oluşmasına etki edecek girişimcilerin çıkacağına inanıyorum. Şu anda üniversitelerimizde 90.000 civarında gencimiz var. Bu gençlerimizin içinden mutlaka güzel fikirleri, başarılı girişimciler çıkacaktır. Bu programın oluşturulmasında emeği geçen Trakya Kalkınma Ajansı’nı, Türk Ekonomi Bankası’nı, sanayi ve ticaret odalarımızı ve üniversitelerimizi kutluyorum.” 

Konuşmaların sonunda Yeni İşim Girişim programının uygulama protokolü Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve TEB Genel Müdür Vekili Turgut Boz arasında imzalandı.  

FOTOĞRAFLAR

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.