Trakya Çiftçisi İçin Yeni Gelir Kapısı: Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Üretimi - 16.5.2016  

Trakya Çiftçisi İçin Yeni Gelir Kapısı: Tıbbi-Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkileri Üretimi

Edirne TSO’da  ve Kırklareli Şeker Depoları’nda  yapılan toplantılara oldukça yoğun bir katılım oldu. Toplantılara ağırlıklı olarak muhtarlar, belediye, kamu kurumları, STK’lar ve çiftçiler katıldı. Toplantılarda tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri konusunda Namık Kemal Üniversitesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. A. Canan Sağlam, Doç. Dr. Gülen Özdemir ve Öğretim Görevlisi Latif Kılınç akademik bilgiler verdi. Toplantıların son kısmında ise Silivri Süs Bitkileri Kooperatifi Başkanı Necmettin Eren bir sunum yaptı. Sunumunda uygulama ve maliyetler konusunda açıklamalarda bulunan Eren, 1 dönümlük alanda elde ettiği kazancın 300 dönümde yaptığı tarım faaliyeti(buğday üretimi) eşit olduğuna vurgu yaptı ve üretici adaylarını süs bitkileri yetiştiriciliği konusunda teşvik etti. Her iki toplantı da katılımcıların panelistlere sorduğu soruların cevaplanması ile sona erdi.

Toplantıda yapılan sunumlarda ve konu ile ilgili hazırlanan raporda şu noktalar öne çıktı:

“Trakya Bölgesi tıbbi aromatik bitkiler ve süs bitkileri üretimi açısından uygundur. Bölgede kurulacak işletmelerin organizasyon yapılarının büyük ölçekte işletmeler için şirket şeklinde, küçük işletmelerin ise kooperatif şeklinde örgütlenmesi ve bölgedeki belediyeler ile sözleşmeli üretim gerçekleştirmesi, önemli avantajlar sağlayacaktırÖzellikle kadınların kırsal alanda tıbbi aromatik bitkiler ve süs bitkileri üretiminde yer almaları yararlı olacaktır. 

Trakya’da özellikle Kırklareli ilinde Vize, Demirköy ve Lüleburgaz’da, Edirne ilinde Keşan ve Karaağaç’ta, Tekirdağ ilinde Saray, Şarköy ve Kumbağ’da orman ve ağaçlık alanlarının yoğun olduğu yerlerde, sebzecilik ve meyveciliğin yapıldığı sulama suyu mevcut (5-10 dekar)  küçük arazilerde, doğada kendiliğinde yetişen ağaçları ve fidanlıklarda mevcut bitkileri, üretim beceri ve bilgisine sahip üreticilerin kolaylıkla yetiştirmesi mümkündür.  

Adaçayı ve kekik yetiştiriciliği ihracat olanaklarının fazla olması ve bölgenin doğal bitki örtüsünde olması dolayısıyla önerilmektedir. Lavanta çok yönlü kullanımı, arıcılık için önemli olması, yurt içi talep yüksekliği nedeniyle önerilmektedir. Trakya,  İstanbul’a yakınlık değerlendirilerek süs bitkileri açısından Yalova gibi öne çıkabilir. İstanbul Ağaç A.Ş. gibi var olan pazarlama kanalları değerlendirilebilir. Alım garantili üretim modeli kullanılarak yazlık ve kışlık mevsimlik çiçekler değerlendirilebilir.”

Tıbbi-Aromatik bitkiler ve süs bitkileri yetiştiriciliği hakkında önümüzdeki dönemde Tekirdağ’da bir toplantı yapılacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.