Kırsal Kalkınma Özel İhtisas Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi. - 6.3.2013  

Kırsal Kalkınma Özel İhtisas Komisyonu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Tarımsal işletme temsilcileri, çiftçi örgütleri temsilcileri, yerel yönetim temsilcileri, İl Genel Meclisi üyeleri ve kamu kurum/kuruluş temsilcilerinin katılımı ile 21-22 Şubat 2013 tarihlerinde Tekirdağ ilinde Kırsal Kalkınma Özel İhtisas Komisyonu ilk toplantıları gerçekleştirildi. Kırsal kesimden kente göç, kırsal kesimde yaşayan genç nüfusun azalması, kırsal kesimde sosyal ve fiziki altyapı eksiklikleri, kırsal alan ile kentler arasındaki etkileşim konuları katılımcılar tarafından tartışıldı. Özellikle kırsal kesimde yaşayanların örgütlenme konusunda eksikliklerin bulunması, tarımdan elde edilen gelirlerin düşmesi ve tarım dışı gelir elde edilebilecek alternatif sektörlerin kırsal alanlarda gelişmemiş olması nedenleri ile kırsal alanda yaşayanların kentlere göç etmelerine neden olduğunun altı katılımcılar tarafından çizildi.

 

Kırsal alandaki yaşamın iyileştirilmesine yönelik alınması gereken önlemler komisyon üyeleri tarafından tartışıldı. Özellikle kırsalda gelir elde etme ve sosyal güvenlik çatısı altına girme ile yine insanlarımızın kırsala ilgi gösterebileceği ve kırsal alanların daha cazip yaşam alanları haline getirilebileceği belirtildi. Ayrıca kırsal alanlarda alternatif gelir kaynaklarının geliştirilmesinin büyük önem arz ettiği katılımcıların üzerinde buluştukları görüş oldu.

 

Komisyon 14-15 Mart 2013 tarihinde çalışmalarına Tekirdağ ilinde devam edecek ve Nisan 2013 sonunda komisyon çalışmaları bir rapor olarak kamu oyuna duyurulacaktır.

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.