9. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı Saray’da Yapıldı - 21.6.2012  

9. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştayı Saray’da Yapıldı

Saray Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının himayesinde düzenlenen ve TRAKYAKA uzmanları tarafından yönetilen çalıştayda, Saraylı katılımcıların sergilediği birlik ve beraberlik görüntüsü ilçenin geleceği adına umut verdi. 5 Haziran Salı günü Tekirdağ’ın Saray İlçesi’nde gerçekleştirilen çalıştaya Saray Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özen, çok sayıda kamu görevlisi, özel sektör temsilcisi, muhtar ve sivil toplum mensubu katıldı.
 

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2012 yılı faaliyet planında yer alan ilçe vizyon geliştirme çalıştayları hızla devam ediyor. Saray’da gerçekleşen son çalıştay Trakya Kalkınma Ajansı Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Karaman ve Kaymakam Gülihsan Yiğit’in açılış konuşmalarıyla başladı. Konuşmasında, Saray’ın Kalkınma Ajansı’ndan ve Avrupa Birliği’nden aldığı proje desteklerinden bahseden Kaymakam Gülistan Yiğit, vizyon geliştirme çalışmasının Saray’ın potansiyelini harekete geçirmek adına iyi bir fırsat olduğuna inandığını ifade etti.
 

Saray’ın temel sorunlarının ve fırsatlarının ele alındığı ilk bölümün ardından katılımcılar ekonomi, ekoloji, kalkınma, koruma ve kimlik gibi başlıklar altında Saray’ın vizyon planını oluşturmak için fikir alışverişinde bulundu. Sarayda öne çıkan problemler arasında köylerden ilçeye göç, yöre halkının girişimci olmaması, yetersiz çöp arıtma tesisi, tarımsal ürün çeşitliğinin kısıtlı olması ve temel bir takım altyapı eksiklikleri dikkat çekerken; fırsat alanları arasında yüksek mantar üretimi, mandacılığın yaygın olması, geniş orman yapısı, Kastro plajı ve ekolojik hayatın korunmuş olması dile getirildi.
 

Çalıştay’da Saray’ın, birlikte hareket etme kültürünün zayıflığına karşın proje kapasitesi yüksek bir ilçe olduğu vurgulanırken ilçede şimdiye kadar dört Avrupa Birliği, dört de Kalkınma Ajansı projesi yürütüldüğü hatırlatıldı. Suç oranının son derece düşük olduğu ilçede sakin ve huzurlu bir yaşam sürüldüğü ifade edilirken ilçe halkının karar alma mekanizmalarına etkin katılımı ve kurumların birlik-beraberliği sayesinde önemli projelere imza atılabileceğinin altı çizildi.

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.