“Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor” - 4.2.2013  

“Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”

Havsa ilçesinin sosyo-ekonomik kalkınmasının önündeki engellerin ve arzu edilen kalkınmanın tesis edilmesinde kullanılabilecek güçlü, zayıf yanların ve fırsatların masaya yatırıldığı çalıştayda bu konuda Ajanstan beklenenler de dile getirildi. Havsa’nın Edirne’ye yakın olmasının avantajları olduğu kadar  dezavantajları da olduğuna değinen katılımcılar, özellikle Edirne’de ikamet eden Havsalıların ilçe ekonomisine katkısı olmamasından yakındılar. Köy meralarının katı atıklarla kirlendiğine sık sık vurgu yapılan çalıştayda, ilçenin sahip olduğu değerler, tarım ve tarıma dönük sanayinin geliştirilmesi konusunda hararetli tartışmalar yaşandı. Çalıştaya katılan köy muhtarları yaptıkları konuşmalarda kırsal nüfusun azalmasına vurgu yaptılar.  Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin köylerde doğum oranının düşmesi ile ilgili söz aldığında 22 köyden 16’sında 2008 yılından bu yana doğum olmadığına vurgu yaptı. Tekin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bundan beş yıl önce nüfusu köyleriyle birlikte 30.000 olan Havsa’nın nüfusu şu anda 24.000’e düştü. Köylerden Havsa’ya, Edirne’ye, Lüleburgaz’a ve Çorlu’ya ciddi oranda göç veriyoruz. Enerji maliyetlerinin artması nedeniyle tarımda istihdam edilen nüfus azalmaktadır. Sulama için elektrik, diğer tarımsal faaliyetler için mazotun pahalı olması tarımı kazançlı olmaktan çıkarmıştır. Çizdiğim bu iç karartıcı tablonun yanında güzel gelişmelere de yok değil. Havsa’nın D100 karayolu ile Edirne İstanbul otobanının ortasında olmasından kaynaklanan iyi bir konumu var. Bu nedenle ilçemize özel bir firma lojistik üs kurma hazırlıkları yapıyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda yeni gelişmeler bekliyoruz.” Çalıştaya katılan eğitimcilerin dile getirdiği diğer bir sorun da ilçedeki konut kiralarının 1000 TL’yi bulması oldu. İlçede yer alan Trakya Üniversitesi Havsa Meslek Yüksekokulu’nun 1700 öğrencisinin yüksek kiralar nedeniyle ilçede kalmak istemediği ve Edirne’den araçla gidip gelmeyi tercih ettiği, bunun da ilçe ekonomisini olumsuz etkilediğine vurgu yapıldı. Geniş katılımlı çalıştay öğleden sonra grubun ikiye ayrılarak ilçe değerlerinin daha ayrıntılı konuşulduğu bölümle sona erdi.
 

2013 yılı sonrası için hazırlanacak olan Trakya Bölge Planı’nın oluşturulmasında Ajans için önemli veriler sağlayacağı belirtilen Havsa ilçe vizyon çalıştayına ait raporun en kısa sürede hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi. İlçe vizyon geliştirme çalıştayları Edirne’nin tüm ilçelerinde yapılacak. Çalıştaylarda üzerinde durulan noktaların Ajansın 2013 Yılı Mali Destek Programlarının içeriklerinin belirlenmesinde de rol oynaması bekleniyor. 

DİĞER BAŞLIKLAR

İpsala Pirincinin Kalitesine GüveniyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki beşinci buluşma İpsala ilçesinde oldu. İlçe Vizyon Geliştirme Çalıştaylarında Sıra Malkara’daydıTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Malkaralılardaydı “Havsa’nın 22 Köyünden 16 Tanesinde 4 Yıldır Doğum Olmuyor”Trakya Kalkınma Ajansı’nın ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri ile birlikte düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarının Edirne ayağındaki dördüncü buluşma Havsa ilçesinde oldu. 18 Aralık Salı günü gerçekleştirile... Çorlu Katma Değeri Yüksek, Kirletmeyen Sanayi İstiyorTrakya Kalkınma Ajansı’nın 2013-2018 Bölge Planına ve üst planlara veri olması amacıyla düzenlediği ilçe vizyon geliştirme çalıştaylarında söz bu kez Çorlulardaydı. Pınarhisarlılar, İlçe Merkezindeki Kamyon Trafiğinden rahatsızTRAKYAKA, İlçe Vizyon Çalıştaylarına Pınarhisar ile Devam Etti.